ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ  ERASMUS+

ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ERASMUS+ ΣΔΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εικονική (virtual) υλοποίηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ με την χρηματοδότηση της Ε.Ε. με κωδικό 2019-1-EL01-KA104-061408 και θέμα: «Καινοτόμες Εκπαιδευτικές Τεχνικές στην Εκπαίδευση Ενηλίκων: Ενίσχυση και Βελτίωση Δεξιοτήτων των Εκπαιδευτών Ενηλίκων στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας» από 7/6/2021 έως 11/06/2021. Στην υλοποίηση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Ευθαλία Βέλλη και Ευθύμιος Οικονόμου για τη ροή που αφορούσε την Ιταλία και η Βασιλική Στούρη και Σοφία Χρονοπούλου για τη ροή της Κύπρου. Στόχος της υλοποίησης του σχεδίου κινητικότητας ήταν η επιμόρφωση των εκπαιδευτών ενηλίκων στις σύγχρονες μεθόδους και τεχνικές διδασκαλίας και προάγουν την ενεργητική συμμετοχή των ενηλίκων εκπαιδευομένων, η αναβάθμιση της παροχής ποιότητας της εκπαίδευσης, η καλλιέργεια της εξωστρέφειας του σχολείου μας, η επικοινωνία και αλληλεπίδραση με την κουλτούρα και τον πολιτισμό άλλων ευρωπαϊκών χωρών και η απόκτηση ευρωπαϊκής ταυτότητας του ΣΔΕ Καλλιθέας. Στη συνέχεια παρατίθεται οπτικό υλικό από την 1η και τη 2η ροή.

2021

Το ΣΔΕ Καλλιθέας υπέβαλε την 15/5/2021στο ΙΚΥ αίτηση για υλοποίηση σχεδίου κινητικότητας ERASMUS+ που αφορά την επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού  και την ανάπτυξη των κοινωνικών δεξιοτήτων  των εκπαιδευόμενων που φοιτούν στο ΣΔΕ Καλλιθέας  με θέμα: «Ανάπτυξη δεξιοτήτων στη διαχείριση πολιτισμικά διαφοροποιημένων ενηλίκων στη σχολική τάξη των ΣΔΕ-Ενισχύοντας την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση των ενηλίκων εκπαιδευόμενων μέσα από ευρωπαϊκές διαδρομές» Το σχέδιο περιλαμβάνει δύο ροές. Η πρώτη ροή αφορά την αποστολή δύο εκπαιδευτών του ΣΔΕ Καλλιθέας στο Ρίμινι (Ιταλία) και η δεύτερη την αποστολή τεσσάρων εκπαιδευόμενων στο Βερολίνο (Γερμανία).

2020

Το ΣΔΕ Καλλιθέας στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERASMUS+, κατόπιν έγκρισης από την Ε.Μ.ΙΚΥ  θα υλοποιήσει κατά τη σχολική χρονιά 2020-2021 σχέδιο κινητικότητας με κωδικό 2020-1-EL01-KA104-078191 και τίτλο «Ψηφιακή Καινοτομία: Ενσωμάτωση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στη διδασκαλία των Πολυγραμματισμών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας».

Το σχέδιο αφορά την επιμόρφωση του εκπαιδευτικού προσωπικού του ΣΔΕ Καλλιθέας στην ψηφιακή καινοτομία και περιλαμβάνει την υλοποίηση τριών (3) ροών. Η πρώτη ροή θα υλοποιηθεί στο Βερολίνο (Γερμανία), η δεύτερη στην Μπολόνια (Ιταλία) και η τρίτη Λισαβόνα (Πορτογαλία).

Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η αξιοποίηση των δυνατοτήτων που προσφέρουν οι Τεχνολογίες της Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στην εκπαίδευση ενηλίκων, η διεύρυνση νέων τρόπων ψηφιακής διδασκαλίας και μάθησης και η βελτίωση και ενίσχυση της προσβασιμότητας και της αξίας της ψηφιακής καινοτομίας στη μάθηση, επιδιώκοντας την υψηλότερη ποιότητα και αποτελεσματικότητα στην εκπαίδευση ενηλίκων.

2019

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος ERSMUS+ εγκρίθηκε από την ΕΜ ΙΚΥ, ώστε το ΣΔΕ Καλλιθέας να υλοποιήσει το σχέδιο κινητικότητας με κωδικό 2019-1-EL01-KA104-061408 και τίτλο «Καινοτόμες Εκπαιδευτικές Τεχνικές στην Εκπαίδευση Ενηλίκων: Ενίσχυση και Βελτίωση δεξιοτήτων των εκπαιδευτών ενηλίκων στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας».

Το σχέδιο περιλαμβάνει δύο (2) ροές. Η πρώτη ροή θα πραγματοποιηθεί στην Λάρνακα της Κύπρου και η δεύτερη στο Ρίμινι της Ιταλίας.

Στόχοι του σχεδίου είναι η αναβάθμιση της ποιότητας της παρεχόμενης εκπαίδευσης του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας με την εκμάθηση και υιοθέτηση στην εκπαιδευτική πράξη καινοτόμων συμμετοχικών/ενεργητικών εκπαιδευτικών τεχνικών και μεθόδων που αρμόζουν στην εκπαίδευση ενηλίκων και προάγουν την ενεργητική συμμετοχή των εκπαιδευομένων. Παράλληλα, επιδιώκει να συμβάλλει στην καλλιέργεια της εξωστρέφειας του σχολείου μας, την επικοινωνία και αλληλεπίδραση με την κουλτούρα και τον πολιτισμό άλλων ευρωπαϊκών χωρών και την απόκτηση ευρωπαϊκής ταυτότητας και διεθνοποίησης του ΣΔΕ Καλλιθέας.